• Hlavní strana
  • Aktualita: Kybernetické útoky jsou stále vychytralejší: Ochranou jsou nejmodernější technologie

Kybernetické útoky jsou stále vychytralejší: Ochranou jsou nejmodernější technologie

Narůstá množství kybernetických hrozeb, kterým firmy čelí

Přidáno: 29.04.2024, 19:00

Vzhledem k rostoucí závislosti firem na digitálních technologiích narůstá i množství kybernetických hrozeb, kterým tyto společnosti čelí. Ransomware útoky, které zašifrují důležitá firemní data a vyžadují výkupné, jsou jen špičkou ledovce. Nedostatečně zabezpečená zařízení mohou poskytovat útočníkům snadný přístup k interním sítím.

"Řešení kybernetická bezpečnosti by nemělo být považováno za postradatelný luxus, ale spíše za klíčový prvek strategie každého podniku či organizace," říká Aleš Nosek, generální ředitel brněnské společnosti Comguard, specializující se na oblast IT bezpečnosti. "Naštěstí se toto vnímání mění. Kybernetické útoky jsou však stále sofistikovanější a běžné uživatele nelze na všechno připravit,“ dodává Nosek. Řešením jsou proto chytré technologie, které jsou zároveň jednodušší na správu, než tomu bývalo v minulosti.

V reakci na kybernetické hrozby mnoho společností zavádí pokročilé technologie pro detekci a reakci na incidenty, Endpoint Detection and Response (EDR). „Ve spolupráci s americkým výrobcem Trellix poskytujeme i evolučně pokročilejší technologii XDR, která umožňuje reagovat na probíhající kybernetický útok v reálném čase a nevyžaduje přílišné nároky na kvalifikaci personálu,“ upřesňuje Nosek.

Trendy v oblasti kyberbezpečnosti se mění prakticky každou chvíli. Aktuálně se jedná například o DNS tunneling (zneužití DNS protokolu k nasazení malwaru do interní sítě), phishing (získání citlivých osobních dat pomocí sociálního inženýrství), spear phishing (cílený phishing na konkrétní osobu), quishing (phising pomocí QR kódu) nebo zneužití privilegovaných účtů (administrátorů).

Na větší část těchto rizik by měla upozornit konference CyberSec Forum 2024, která se koná pod záštitou společnosti Comguard 16. května v Bratislavě. Odborníci z několika zemí představí aktuální rizika na poli zabezpečení sítí a představí i trendy a technologie k ochraně před novodobými kyber útoky. „Investice do pokročilých bezpečnostních technologií, včetně řešení pro detekci a reakci na incidenty, jsou klíčové pro ochranu firemních aktiv,“ doplňuje Aleš Nosek ze společnosti Comguard.