Zajímavosti ze světa IT 12/2023

Ruští hackeři zaútočili na Ukrajinu; Na zastaralých serverech Microsoft Exchange hrozí zneužití zranitelností; Zranitelnost v Android 13 a 14; a další novinky

Zastaralé Exchange Servery

Podle výsledků skenování od The ShadowServer Foundation je na veřejném internetu dosažitelných téměř 20 000 serverů Microsoft Exchange, které dosáhly konce životnosti. Další zdroje uvádí dokonce počty přes 30 000. Jedná se převážně o verze Exchange server 2013, v o něco menší míře pak Exchange server 2010 a dokonce několik stovek instancí Exchange server 2007. Na všech těchto serverech hrozí zneužití zranitelností jako ProxyLogon, ProxyShell a ProxyToken a získání citlivých informací.

Zdroj: https://www.bleepingcomputer.com/news/security/over-20-000-vulnerable-microsoft-exchange-servers-exposed-to-attacks/

 

Ukrajinci zažili najhorší kybernetický útok od začiatku vojny

V polovici decembra prestali na Ukrajine fungovať poskytované služby jedného z najväčších mobilných operátorov Kyivstar. Milióny klientov sa tak nedokázali pripojiť na mobilné dáta, posielať SMS a nikam sa dovolať. Oprava trvala celý týždeň, a počas tohto obdobia sa vypredali jednorazové SIM karty od konkurenčných operátorov. Za útokom stojí ruská hackerská skupina Sandworm, ktorá sa k útoku prihlásila. Predpokladá sa, že útočníci sa do internej siete dostali minimálne v priebehu novembra, a jednalo sa o mesiace plánovaný útok. Existujú podozrenia, že sa útočníci dostali aj k osobným údajom klientov vrátane ich pohybu a obsahu SMS správ. Tieto tvrdenia však Kyivstar nepotvrdil.

Zdroj: https://thehackernews.com/2024/01/russian-hackers-had-covert-access-to.html

 

Microsoft zrušil instalaci aplikací pomocí MSIX App Installer kvůli nájezdům ransomwaru

Microsoft musel koncem roku omezit systém App Installer, který ve Windows 10 a 11 umožňoval instalaci aplikací přímo z webu bez nutnosti stažení instalační aplikace do počítače. Tento způsob začal být vysoce zneužíván útočníky, kteří vytvořili napodobující stránky oficiálních aplikací typu TeamViewer, AnyDesk, Zoom, Tableau a díky optimalizaci je dokázali dostat na přední místa ve vyhledávačích. Za pomoci phishingu pak přesvědčili uživatele k instalaci těchto závadných aplikací, které pak použili k instalaci malwaru do postižených zařízení.

Zdroj: https://thehackernews.com/2023/12/microsoft-disables-msix-app-installer.html

 

LogoFAIL – zranitelnosti v parsování loga výrobce systému v UEFI

Společnost Binarly publikovala informaci o existenci zranitelností postihujících parsery obrázků v UEFI užívané pro zobrazování loga výrobců systémů při bootování počítačů, které lze údajně na zranitelných systémech využít k instalaci bootkitů. Dle již publikovaných informací jimi byla v době jejich objevení údajně postižena zařízení od všech významných výrobců. Zranitelnost umožňuje uložit závadné logo do EFI System Partition (ESP) nebo do nepodepsaných částí aktualizace firmware. Při spuštění systému je pak zpracován a načten takto podstrčený obrázek, který může obsahovat další kód a dojde k jeho spuštění. Tím umožní obejít bezpečnostní funkce jako je Intel Boot Guard, AMD Hardware-Validated Boot or ARM TrustZone-based Secure Boot.

Zdroj: https://thehackernews.com/2023/12/logofail-uefi-vulnerabilities-expose.html

 

Lock Screen bypass v Android 13 a 14

Vo verziách Android 13 a 14 bola objavená zraniteľnosť, ktorá umožňuje obídenie zámku obrazovky. Podľa dostupných informácií spoločnosť Google o tomto probléme vedela najmenej šesť mesiacov, pričom daný problém nebol riešený. Vplyv zneužitia sa líši v závislosti od inštalácie a konfigurácie aplikácie Google Maps a závažnosť sa výrazne zvyšuje, ak je aktivovaný režim DRIVING MODE.

Zdroj: https://securityaffairs.com/155588/hacking/android-14-13-lock-screen-bypass.html

 

 

Pro více informací kontaktujte marketing[@]comguard.cz.


Přidejte Váš názor

Opište text z obrázku, prosím:

Komentáře k článku - přidejte komentář jako první